Testy
Alfa Romeo Audi BMW Citroen Dacia Fiat Ford Honda Hyundai Jaguar Kia Lancia Land Rover Mazda Mercedes Nissan Opel Peugeot Renault Skoda Suzuki Toyota VWHyundai i40
Relatywnie niedawno bo 9 grudnia 2011 roku w Centrum Olimpijskim w Warszwie odbyła się prezentacja modelu Hyundaia i40, skierowana przede wszystkim do odbiorców flotowych.
Podczas prezentacji została przedstawiona historia marki. Po krótce była ona następująca:
·1927 rok powstanie firmy Hyundai (pierwszym produkowanym samochodem był Hyundai Punny),
·1978 rok pierwsze samochody Hyundaia w Europie,
·1998 rok przejęcie Kia Motors Comporatoin,
·2006 rok otwarcie pierwszej fabryki w Europie,
·2008 rok uruchomienie produkcji w Europie,
·2011 roku sprzedano 5 milionowy samochód Hyundaia w Europie.
Dyskutowano też plany firmy. Omówienie też zmiany firmy na najbliższe lata oraz zapoznano zebranych z nowym modelem auta.
Prezentowanym samochodem był oczywiście Hyundai i40, który jest jednym z nowszych samochodów, linii „i”. Cechami charakterystycznymi auta są przede wszystkim: zapewnienie wysokiego komfortu podróżowania, duża przestrzeń bagażowa oraz pięcioletnia gwarancja bez limitu kilometrów.
Hyundai tworząc i40 uzupełnił lukę w ofercie, ponieważ jak do tej pory oferował swoim klientom albo samochody typowo miejskie albo samochody użytkowe. Powstały parę lat wcześniej plan rozszerzenia oferty umożliwił produkcję i40, czego skutki mogliśmy podziwiać na konferencji. Z punktu widzenia odbiorców flotowych jest to duże dogodność ponieważ mogą doposażyć obecnie firmę, a samochody Hyundaia są praktycznie w każdym segmencie.
Hyundai i40 jest dostępny tylko i wyłączenie w nadwozia typu kombi. To też powoduje, że jego walory użytkowe zdecydowanie wzrastają.
Do dyspozycji są cztery jednostki napędowe. Dwie o zapłonie iskrowym oraz dwie o zapłonie samoczynnym. Pierwsze to wolnossące silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa do komory spalania o objętościach skokowych odpowiednio 1591 cm3 oraz 1999 cm3 oraz mocach 135 KM oraz 177 KM. Dwa silniki z zapłonem samoczynnym charakteryzują się tą samą objętością skokową (1685 cm3), ale występują obecnie w dwóch wariantach mocy 115 KM oraz 136 KM. Z informacji, które udało się uzyskać, najprawdopodobniej pojawi się jeszcze jedna jednostka napędowa z zapłonem samoczynnym o zwiększonej mocy maksymalnej. Tabela poniżej przedstawia iektóre, dane techniczne jednostek napędowych,
| Silniki ZI | Silniki ZS | ||
Gamma 1.6 GDi | NU 2.0 GDi | U2 1.7 LOW | U2 1.7 HIGH | |
Objętość skokowa [ccm] | 1591 | 1999 | 1658 | 1658 |
Moc maksymalna [KM] przy prędkości obrotowej | 135 przy 6300 obr/min | 177 przy 6500 obr/min | 115 przy 4000 obr/min | 136 przy 4000 obr/min |
Max. moment obrotowy [Nm] przy prędkości obrotowej | 165przy 4850 obr/min | 213 przy 4700 obr/min | 260 w zakresie 1250-2750 obr/min | 325 w zakresie 2000-2500 obr/min |
Wyposażenie modelu nie należy do najuboższych. Są to bowiem m.in.:
·podgrzewane koło kierownicy,
·kamerę cofania (przy zakupie nawigacji),
·czujniki parkowania z przodu, jak i z tyłu pojazdu, z informacją graficzną na kolorowym wyświetlaczu centralnym tablicy rozdzielczej,
·podgrzewane fotele przednie, jak i tylne oraz przednie z opcją chłodzenia,
·bluetooth,
·adaptacyjne reflektory ksenonowe
Ciekawymi systemami zastosowanymi w opisywanym modelu są np. system utrzymywania toru jazdy „LKAS” (Lane Jeeping Assist System), który ostrzega kierowcę, w razie zjeżdżania z pasa ruchu bez wcześniejszego ostrzeżenia o takim zamiarze (włączenie kierunkowskazu), poprzez wyemitowanie ostrzegawczego dźwięku bądź aktywnego skorygowania toru jazdy. Ciekawym rozwiązaniem jest też inteligentny asystent parkowania „SPAS” (Smart Parking Assist System), system który umożliwia automatyczne zaparkowanie. Kierowca operuje jedynie wrzucaniem biegu oraz pedałem hamulca oraz gazu.
Mieliśmy okazję przetestować dwa Hyundaie i40 wyposażone w jednostki napędowe 2.0 litra o mocy 177 KM (ZI) oraz 1.7 litra CDTI o mocy 136 KM (ZS). Oba samochody miały zbliżone wyposażenie wnętrza. Wykończenie wnętrza w jaśniejszej tonacji według nas jest o wiele przyjemniejsze, pomijając aspekt praktyczności. Przejdźmy jednak do najważniejszej kwestii czyli własności jezdnych testowanych jednostek napędowych.
Nie da się ukryć, że spora różnica mocy wpływa zasadniczo na dynamikę jazdy. Nie zapominajmy przy tym, że są to silniki zasilane różnymi rodzajami paliwa. Jednostka ZI, jak przystało na silnik wolnossący lubi wysokie prędkości obrotowe, w szczególności powyżej 4.5 tys. obr/min. Wtedy dopiero można zauważyć drzemiący potencjał w tym czterocylindrowym napędzie. Nie mniej jednak odbija się to znacząco na zużyciu paliwa. Trzeba się liczyć z ok. 11 litrowym jego zużyciem na 100 km, przy dynamiczniejszej jeździe. Przy spokojnym podróżowaniu w mieście, relatywnie bez problemu można osiągnąć ok. 8.5 l/100 km. Jeżeli chodzi i jednostkę ZS to tutaj podstawowym problemem jest jednakże brak mocy. Oczywiście przy codziennym podróżowaniu po zatłoczonych ulicach arteriach miejskich nie jest to aż tak zauważalne. Problem uwidacznia się podczas dynamiczniej jazdy. Rozmiary samochodu oraz nie najmniejsza masa powodują, że silnik ma postawione ciężkie zadanie aby pracował jak najefektywniej. Pomijając możliwości dynamiczniejszej jazdy, trzeba jednak pogratulować firmie Hyundai bardzo dobrego wyciszenia wnętrza aut generalnie, a w szczególności jeżeli chodzi o diesla. Silnik jest praktycznie niesłyszalny (przy włączonym radiu) do ok. 4 tys. obr/min.
Kolejną kwestią jest komfort podróżowania. Otóż mimo naszego z natury sceptycznego podejścia okazało się, że zostaliśmy mile zaskoczeni. Duża przestrzeń na nogi w drugim rzędzie siedzeń, wygodne oparcie tylnych siedzeń, duży komfort w pierwszym rzędzie siedzeń czy dobre tłumienie nierówności drogi, to zalety. Można zaryzykować stwierdzenie, że pod tym względem i w tym segmencie samochodów dorównać Hyundaiowi i40 może najprawdopodobniej, jak sądzimy, może tyko Citroen C5.
Hyundai i40 jest ciekawą propozycją w szczególności dla osób poszukujących dużego, rodzinnego i komfortowego samochodu za rozsądne pieniądze. Mnogość opcji oraz bogate wyposażenie standardowe pozwoli bez problemu wybrać wymarzone auto każdemu klientowi. Dodatkowo dochodzi aspekt pięcioletniej gwarancji bez limitu kilometrów. Zapewne niektórzy z Państwa stwierdzicie, że jest to wybieg ze strony Hyundaia by zobowiązać klientów do korzystania z ASO. Zapewne jest w tym jakaś prawda nie mniej jednak Hyundai jest najprawdopodobniej pionierem w tego typu gwarancji, która nie obejmuje limitu kilometrów. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z ofertą na opisywany tu samochód.
Więcej zdjęć w Galerii
Opracowanie oraz zdjęcia:
Maciej Gis